10 / 10
از 1 کاربر

پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان

پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان

در این مقاله به پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان به سبب جلوگیری از شیوع آلودگی ناشی از وجود حیوانات و همینطور حفظ جلوه نمای ساختمان خواهیم پرداخت .

در ادامه موارد زیر بررسی خواهد شد :

 1. مقررات ملی ساختمان در خصوص پوشاندن درز انقطاع ساختمان
 2. مصالح مناسب جهت پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان
 3. شیوه اجرای پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان با طناب
 4. مراحل اجرای کار
 5. عوامل موثر بر قیمت اجرای پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان

با مطالعه ی این متن اطلاعات کاملی در خصوص پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان بدست می آوریم .

 

خلاصه ای از مقررات ملی ساختمان در خصوص پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان

از نظر مقررات ساخت و ساز ساختمان حداقل فاصله 20سانتی متری برای دو ساختمان بایستی رعایت شود، که این فاصله پس از اتمام ساخت پوشانده می شود .

دلیل اصلی تعبیه درز انقطاع در ساختمان ها عدم تحمیل وزن ساختمان ها بر یکدیگر است که این موضوع در زمان نشست ساختمان و هنگام زلزله اهمیت بالایی پیدا می کند .

 

چه مصالحی برای پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان مناسب می باشند

به صورت کلی مصالح پوشاندن درز انقطاع ساختمان باید دارای ویژگی های زیر باشند:

 1. ماندگاری و دوام بالا
 2. قابلیت در نظر گرفتن بازشو در محل های مورد نظر
 3. جذب جا به جایی های ساختمان
 4. سازگاری و امکان اجرا بر روی سطح تمام شده
 5. امکان آب بندی به جهت عدم نفوذ رطوبت

با در نظر گرفتن موارد فوق می توان مصالح موجود را به سه دسته ی نامناسب، معمول و حرفه ای جهت پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان تقسیم کرد . گروه نماروز فعال در زمینه پیچ و رولپلاک نمای ساختمان ، نماشویی ، نقاشی نما ، نصب توری مرغی و پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان و سایر خدمات کار در ارتفاع می باشد.

مصالحی مانند آجر و سنگ به دلیل عدم امکان ایجاد بازشو و عدم جذب جا به جایی ساختمان برای پوشاندن درز انقطاع نامناسب می باشند . یونولیت ها و دیگر فوم های پر کننده نیز به دلیل دوام پایین در برابر تابش نور خورشید و باد و باران مصالح نامناسبی برای پوشاندن درز انقطاع می باشند . توری ها نیز نمی توانند پوشش دهنده درز انقطاع باشند و از این جهت مصالح نامناسبی به شمار می آیند .

پروفیل های لاستیک دار و پروفیل های آلومینیومی برش دار تمامی ویژگی های فوق را دارند و از پوشش های حرفه ای جهت پوشاندن درز انقطاع می باشند، این پوشش ها قابلیت فوق العاده ای در جا به جایی دارند و به خوبی لرزش های ساختمان را جذب می کنند . این مصالح دوام بالایی دارند و به دلایلی که بیان شد حتی پس از لرزش های ساختمان نیز خصوصیات کاربردی و ظاهری خود را حفظ می کنند .

این پروفیل ها قیمت بالاتری نسبت به مصالح معمول پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان دارند .

از مصالح معمول و پر کاربرد در پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان می توان از ورق های پلی کربنات و ورق های گالوانیزه نام برد . ورق های پلی کربنات سبک اند، تنوع رنگ بالایی جهت هماهنگی با نمای ساختمان دارند و از دوام مناسبی در برابر شرایط جوی برخوردار می باشند .

با این حال ورقهای گالوانیزه از مقرون به صرفه ترین مصالح برای پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان می باشند که علاوه بر عمر زیاد و خاصیت رنگ پذیری شان به دلیل امکان خم شدن، خاصیت تطبیق پذیری بالایی با سطح زیر کار دارند .

 پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان با ورق گالوانیزه

انتخاب اشتباه پروفیل، باعث تحمیل هزینه به ساختمان خواهد شد .

 

کار با طناب شیوه ای مناسب برای پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان

می توان از شیوه هایی چون استفاده از داربست، کلایمر، بالابر و کرین برای دسترسی به نقاط مرتفع استفاده کرد که هر کدام از این شیوه ها دارای ویژگی ها، نقاط قوت و نقاط ضعفی هستند که آنها را از یکدیگر متمایز می کند. در این بین پوشاندن درز انقطاع با طناب ایمن ترین، سریع ترین و مرقون به صرفه ترین روش دسترسی به نمای ساختمان است .

برای استفاده از طناب کافیست که ساختمان دارای زیرساخت مناسب جهت بستن کارگاه های ایمن باشد . منظور از کارگاه ایمن نقاط اتکایی در بام ساختمان است که توانایی تحمل وزن مجری کار در ارتفاع را داشته باشد . می توان از سرستون های ساختمان، کانال های کولر که شاسی کشی شده باشند، ستون های اتاق آسانسور، پایه های هواساز و هر وسیله ی دیگری که استحکام آن تایید شده باشد به عنوان کارگاه ایمن استفاده کرد .

 

پس از مشخص شدن این ستون ها، طناب های اجرای کار به صورت استاندارد بسته شده و مجری کار به وسیله ی ابزار مخصوص، شروع به اجرای می کند . یکی از نکات بسیار مهم در حین اجرای پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان با طناب، استفاده ی مجری کار از دو طناب می باشد که یکی از آنها به عنوان طناب حمایت برای افزایش ایمنی در اجرای کار استفاده می شود .

 

 کارگاه ایمن در پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان

مراحل پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان

مراحل کلی اجرای پوشاندن درز انقطاع ساختمان با تمامی مصالح مناسب بیان شده، شامل موارد زیر می شود :

 1. سم پاشی درز انقطاع برای از بین بردن حشرات موجود .
 2. اندازه گیری و تامین مصالح مناسب .
 3. اجرای پوشش درز انقطاع با نصب ورق ها به وسیله پیچ و رولپلاک، فاصله پیچ ها با توجه به مصالح استفاده شده بین 20 تا 40 سانتی متر خواهد بود .
 4. آب بندی فصل مشترک درز انقطاع و مصالح استفاده شده برای پوشش آن، توسط چسب های پلی یورتان .

 

عوامل موثر بر قیمت اجرای پوشاندن درز انقطاع نمای ساختمان

قیمت تمام شده پوشاندن درز انقطاع مستقیما تحت تاثیر کیفیت نهایی اجرای کار خواهد بود .

بالاترین هزینه مربوط به استفاده از سم پاشی، پروفیل های لاستیک دار، پیچ های دارای روکش گالوانیزه و آب بندی کامل درز انقطاع می باشد .

حذف و یا تغییر هر کدام از موارد فوق سبب کاهش هزینه ی اجرای کار خواهد شد .

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :