10 / 10
از 1 کاربر

پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت چینی

پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت چینی

در این مقاله که از سری مطالب بررسی مقاوم‌سازی سنگ نمای ساختمان است به موضوع پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت چینی می‌پردازیم . این مقاله آمیزه‌ایست از مسائل علمی و مباحث زمین‌شناسی سنگی که در ایران به مرمریت معروف است و نکات اجرایی برای پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت چینی می‌باشد، در همین ابتدا بایستی سه ابهام مهم در خصوص نام‌گذاری این سنگ بر‌طرف شود .

ابهام اول مربوط به نام مرمریت بوده که در واقع از لحاظ علمی سنگی با این نام وجود ندارد و این سنگ از رده سنگ‌های رسوبی است که سنگ سنندج نمونه‌ای از آن می‌باشد .  

ابهام دوم متفاوت بودن این سنگ با سنگ مرمر است، این دو سنگ تفاوت‌های بنیادینی با یکدیگر دارند از جمله آنکه سنگ مرمر از رده سنگ‌های دگرگونی است و در نتیجه با توجه به تفاوت در نوع پیدایش‌شان، دارای خواص فیزیکی و شیمیایی مختلفی هستند .

ابهام سوم در به کار‌گیری واژه چینی ست، در واقع چینی یکی از زیرشاخه‌های سنگ مرمریت می‌باشد و اطلاق آن به دلیل شباهت صدای ضربه به این سنگ با شباهت ضربه به ظروف چینی است و ارتباطی با کشور چین ندارد .

حالا که با نام این سنگ آشنا شدیم به موارد زیر می‌پردازیم :

 • خصوصیات فیزیکی سنگ مرمریت چینی و تاثیر آن در نما‌سازی ساختمان
 • شیوه دسترسی به نمای ساختمان برای پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت چینی
 • مراحل اجرای پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت چینی
 • عوامل موثر بر قیمت گذاری پیچ و رولپلاک نمای ساختمان

 

خصوصیات فیزیکی سنگ مرمریت چینی و تاثیر آن در نما‌سازی ساختمان

زمانی که صحبت از خصوصیات یک سنگ می‌شود معیار‌های زیادی را می‌توان مورد بررسی قرار داد و از آنجا که محوریت این مقاله موضوع نماسازی و پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت چینی می‌باشد به بررسی ویژگی‌های مربوطه به این موضوع پرداخته ایم .

به همین منظور بهتر است با تحلیل معیار‌های تخلخل، جذب آب و شاخص مقاومت پانج آشنا شویم و در مورد تاثیرشان در ریزش سنگ نمای ساختمان و پیچ و رولپلاک سنگ نما از نوع مرمریت چینی بیشتر بدانیم .

معیار تخلل : این معیار مشخص کننده میزان خلل و فرج سطح سنگ و عدم یکنواختی سطح آن است و هر چه این عدد بالاتر باشد میزان نفوذ‌پذیری سنگ در برابر آب و در نتیجه ملات ساختمانی بیشتر است . به بیان دیگر هر چه معیار تخلخل سنگ بیشتر باشد احتمال سقوط آن از نمای ساختمان کاهش می‌یابد . سنگ مرمریت چینی دارای تخلخل پایینی بوده و به همین دلیل در‌صورت استفاده از این سنگ در نما‌سازی، بایستی از اسکوپ‌گذاری استفاده شود تا نیاز به اجرای پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت چینی کاهش یابد .

معیار جذب آب : این معیار هم نشان دهنده درصد جذب آب توسط سنگ می‌باشد و رابطه مستقیمی با معیار تخلخل دارد . به عبارتی جذب آب بالا به معنای نفوذ میزان بیشتر آب درسنگ و افزایش احتمال ایجاد ترک درسنگ می‌باشد .جذب آب در سنگ مرمریت چینی پایین بوده و از این بابت مشکلی در خصوص اجرا در نما‌سازی با این سنگ وجود ندارد .

شاخص مقاومت پانچ : این شاخص راهی برای نشان دادن میزان تردی سنگ است و هر چقدر بالاتر باشد به معنی مقاومت فیزیکی سنگ در برابر برش‌کاری و سوراخ‌کاری می‌باشد . این عدد در سنگ مرمریت بالاست و به همین دلیل عملیات پیچ و رولپلاک سنگ چینی زمان‌بر بوده و همچنین نقاط اطراف سوراخ‌کاری دچار شکنندگی می‌شود .

 

شیوه دسترسی به نمای ساختمان برای اجرای پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت نمای ساختمان

در حالت کلی می‌توان از شیوه کار با طناب و استفاده از داربست برای دسترسی به نمای ساختمان استفاده کرد . اگر امکانات لازم برای استفاده از طناب در ساختمان وجود داشته باشد بهتر است از این شیوه برای اجرای پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت چینی استفاده کرد .

بهره بردن از شیوه کار با طناب سبب حفظ ایمنی مجری کار، سرعت پیشروی بالا در اجرا و کاهش هزینه‌های اجرای کار می‌گردد . چنانچه امکان استفاده از طناب برای اجرای پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت چینی وجود نداشته باشد می‌توان شیوه استفاده از داربست را برای اجرای کار جایگزین نمود .

 

مراحل اجرای پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت چینی

مراحل اجرای پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت چینی مشابه مقاوم‌سازی دیگر سنگ‌های نما می‌باشد که این مراحل در ادامه ذکر گردیده است :

 • ایمن‌سازی اطراف ساختمان و ایجاد محدودیت رفت و آمد به دلیل جلوگیری از این ایجاد حادثه در حین اجرای کار .
 • مقاوم‌سازی سنگ‌های درپوش بام ساختمان که امکان سقوط آن در هنگام اجرای کار وجود دارد .
 • بررسی کلی نمای ساختمان برای جدا‌سازی سنگ‌هایی که چسبیدگی کافی به نما را نداشته و امکان ریزش آن در اثر ضربه دریل وجود دارد .
 • سوراخ‌کاری سنگ‌های نما، این بخش از نظر جاگذاری دقیق سوراخ‌ها و دقت زیاد برای عدم آسیب رساندن به سنگ .
 • بستن و جایگذاری پیچ ‌ها .
 • نصب سنگ‌های افتاده از نما در پایان اجرای پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت چینی نمای ساختمان .

 

عوامل موثر بر قیمت اجرای پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت چینی

درکل عوامل مهم تاثیرگذار در قیمت اجرای پیچ و رولپلاک سنگ مرمریت چینی به صورت زیر است :

 • مساحت اجرای کار
 • شیوه دسترسی به نمای ساختمان
 • مصالح به کار رفته در اجرای کار
 • تعداد سنگ‌هایی که نیاز به نصب مجدد دارند

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :