آب بندی بتن با مواد نانو

نکات مهم در آب بندی بتن با مواد نانو

بتن یکی از مصالح اصلی در ساخت و ساز می باشد و مدت زمان زیادیست که به عنوان یک رکن مهم در ساختمان سازی شناخته می شود . این ماده در گذشته از ترکیب سنگ دانه های بزرگ و کوچک با انواع سیمان بدست می آمد و بیشترین استفاده از آن در ساخت پی و اسکلت ساختمان بود، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فرآوری بتن، شاهد استفاده از این ماده در محوطه سازی، طراحی داخلی و نمای خارجی ساختمان هستیم .

یکی از موارد حائز اهمیت برای حفظ کیفیت بتن و جلوگیری از ورود آب به آن، آب بندی نمای ساختمان با مواد نانو می باشد که در این مقاله به کلیاتی در این خصوص پرداخته شده است .

از مزایای آب بندی بتن با مواد نانو می توان به سادگی اجرای آن اشاره کرد تا حدی که شما می توانید با تهیه ی مواد نانو، خودتان به آب بندی سطوح بتنی ساختمان تان اقدام کنید .

 

آماده سازی سطح بتن برای آب بندی با مواد نانو

پیش از اقدام به آب بندی بتن بایستی دو قدم بسیار مهم بردارید :

  • پوشاندن و درزگیری ترک های قابل مشاهده ی سطح
  • پاکسازی سطح از هر گونه آلاینده

یکی از عوامل اصلی نفوذ رطوبت به داخل بتن وجود شکاف های سطحی می باشد . بایستی پیش از استفاده از مواد نانو، اقدام به پر کردن این شکاف ها با مصالح ساختمانی سازگار با بتن نمایید . استفاده از ترکیب پودر سنگ، سیمان و ترکیبات بر پایه ی رزین می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد .

 یکی از نکات کلیدی و مهمی که پیش از آب بندی بتن با مواد نانو باید به آن دقت شود، پاکسازی کامل سطح از هر گونه آلاینده از قبیل چربی، خاک، گرد، کپک، غبار و غیره می باشد . اهمیت این موضوع در این است که مواد نانو باید در سطح نفوذ کنند و پیوندی پایدار با ذرات بتن ایجاد کنند که آلاینده ها مانع از برقراری چنین پیوندی می شوند .

نظافت سطح و نماشویی را می توانید توسط دستگاه واترجت با فشاری حدود 5/96 بار و یا به صورت دستی انجام دهید . در صورت نیاز می توانید از مواد شیمیایی غیر مخرب نیز برای نظافت بیشتر سطح بتن استفاده کنید .

 

نکات مهم برای آماده سازی مواد نانو برای آب بندی سطح بتن

برای دستیابی به بالاترین کیفیت در آب بندی بتن با مواد نانو باید به نکات زیر توجه کنید :

  • قبل از استفاده حتما به دستورالعمل های نوشته شده به روی ظرف و دفترچه محصول دقت کنید و موارد آن را به دقت بخوانید .
  • پس از تهیه ی مواد نانو، آنها را به نسبت نوشته شده بروی بسته بندی محصول، ترکیب می کنیم .

از وسایل و ظروف تمیز برای ترکیب کردن استفاده کنید . این کار باعث می شود که بهترین نتیجه ی ممکن حاصل شده و اثرات ناشی از ترکیب مواد غیر دلخواه و تاثیرات آن برروی نتیجه ی کار به حداقل برسد . از آب خنک و تمیز و در صورت امکان بدون کلر استفاده کنید . میزان استفاده از آب را به دقت با موارد درج شده بروی بسته بندی چک کنید و آب را به آرامی و با دقت به کنسانتره ضدآب اضافه کنید .

  • ترکیب مورد نظر را به مدت سه الی پنج دقیقه با پاروی مخصوص و به آهستگی هم بزنید و اگر این کار را با همزن برقی انجام می دهید در نظر بگیرید که مدت زمان هم زدن بیشتر از دو دقیقه نباشد  و از ایجاد کف در هنگام هم زدن خودداری کنید .
  • قبل از ترکیب کردن مواد، در نظر داشته باشید که مخلوط این مواد فقط تا بیست و چهار ساعت قابل استفاده است پس به میزان مورد نیاز مخلوط کنید و پس از اتمام کار مواد، ترکیب شده ی اضافی را دور بریزید .
  • استفاده از مواد نانو جهت استفاده در سطوح یخ زده منجر به افت کیفیت کار می شود و در بیست و چهار ساعت اول، ترکیب ما نباید در شرایط انجماد، وزش باد و باران قرار داشته باشد . مواد ضدآب تا بیست و چهار ساعت پس از مخلوط شدن ، باید حتما مورد استفاده قرار گیرند .
  • با توجه که ممکن است این مواد سبب آسیب رسیدن به سطوح دیگر از جمله سطوح فلزی، شیشه ای و پوشش های گیاهی شود، بهتر است که تمامی محیط اطراف را بوسیله ی یک لایه ی محافظ بپوشانید .

 

اجرای مواد نانو آب بندی بر روی سطوح افقی

پس از آنکه ترک گیری و پاکسازی سطح را انجام دادید و ترکیبات مواد نانو خود را آماده کردید و مصالح ترک گیری و درزگیرها کاملا خشک شدند، باید محدوده ی اجرای کار را برای خود مشخص کنید تا از اجرای مواد نانو برای بخش هایی که نیازی به آن نیست جلوگیری شود، برای این کار می توانید سطح بتنی مورد نظر را قبل خیس کنید . می توانید ترکیبات مواد نانو را با قلم مو یا پیسوله بر روی سطح اعمال کنید . پس از انجام آب بندی در سطوح بتنی افقی پس از 10 الی 15 ثانیه سطح مورد نظر را خشک کنید . برای تسریع در خشک شدن سطح بتنی افقی میتوان از دستگاه واترجت (بدون استفاده از آب) یا پمپ های هوا با فشار بسیار کم استفاده کرد .

 به یاد داشته باشید که در هنگام اجرا و حداقل دو ساعت بعد از آن نباید بارندگی داشته باشیم به این معنا که عملیات آب بندی در روزهای بارانی قابل اجرا نیست و نتیجه ی مطلوب حاصل نمی شود .

پس از اجرای کار و به کارگیری مواد نانو، باید تمام درزگیرها و درزها به طور کامل زیر پوشش نانو محصور شده باشند .

در آب بندی سطوح بتنی افقی موقعیت مکانی محل آب بندی برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است . برای مثال مقدار متریال به کار رفته برای آب بندی پشت بام یک ساختمان با متریال مورد استفاده مثلا برای آب بندی کف تراس، کاملا متفاوت است و به علت راکد شدن آب در سطوح بتنی افقی حتما باید سطح را به طور کامل و با دقت بیشتری آب بندی کرد . در استفاده از مواد نانو درسطوح بتنی افقی باید به این نکته توجه داشت که از مواد نانو به مقدار مناسب استفاده شود به عبارتی استفاده ی کمتر از مواد نانو برای آب بندی سطوح بتنی افقی منجر به افت کیفیت آب بندی خواهد شد و نتیجه ی دلخواه حاصل نمی شود .

نکته ی مهمی که می توان به آن اشاره کرد این است که در آب بندی سطوح افقی از جنس بتن، باید ده سانت از دیواره های عمودی متصل به سطح مورد نظر را هم آب بندی کنیم تا حبس شدن آب در نقطه ی اتصال دیوار و کف موجب خراب شدن نتیجه ی کار نشود .

 

آب بندی نمای بتنی ساختمان با مواد نانو به شیوه ی کار با طناب

روش اجرای آب بندی در سطوح عمودی نیز از نظر کلیات شبیه به آب بندی سطوح افقی می باشد . در صورت در دسترس بودن این سطوح می توانید خودتان دست به کار شوید اما اگر برای آب بندی نمای ساختمان در نقاط غیر قابل دسترس مجبور به استفاده از شیوه های کار در ارتفاع شدید، بهتر است این مورد از اجرای آب بندی بتن را به متخصصین کار در ارتفاع بسپارید .

برای دسترسی به نمای ساختمان می توان از شیوه های استفاده از طناب، داربست یا بالابر استفاده کرد . در بین این شیوه ها استفاده از طناب برای آب بندی نمای ساختمان سبب افزایش ایمنی در حین اجرای کار و کاهش هزینه می گردد . به همین دلیل توصیه می شود که در صورت وجود زیر ساخت های لازم در ساختمان برای کار با طناب، از این روش برای آب بندی نمای ساختمان استفاده کنید .

 

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :