10 / 10
از 1 کاربر

نماشوی در پردیس

نکات مهم در خصوص نماشویی در پردیس

نما نیز مانند تمامی ارکان و اجزا تشکیل دهنده ساختمان نیاز به نگهداری و تعمیرات(نت) دارد. پیچ و رولپلاک سنگ نما، آب بندی نما و اجرای نماشویی در پردیس از معمول‌ترین خدمات در جهت نگهداری ایده‌آل از نمای ساختمان است که این مقاله با تمرکز بر موضوع نماشویی در پردیس به بیان نکات مهم اجرایی کار پرداخته است.

در این مقاله پیرامون موارد زیر گفتگو می‌‎کنیم:

 • نماشویی در پردیس به شیوه کار در ارتفاع با طناب، متداول‌ترین شیوه اجرای کار
 • نماشویی در پردیس برای سیمان، سنگ و آجر
 • نماشویی در پردیس برای شیشه و کامپوزیت
 • نماشویی در پردیس با استفاده از سندبلاست
 • عوامل موثر بر قیمت نماشویی در پردیس

با ما همراه باشید.

 

نماشویی در پردیس به شیوه کار در ارتفاع با طناب، متداول‌ترین شیوه اجرای کار

اولین قدم برای اجرای نماشویی در پردیس تصمیم‌گیری در خصوص چگونگی دسترسی به نمای ساختمان برای انجام کار است. به صورت کلی دو شیوه استفاده از داربست و کار با طناب برای دسترسی به ارتفاع و نمای ساختمان کاربرد دارد. از داربست برای انجام امور سنگین مانند بنایی و از کار با طناب برای انجام کارهای سبک و سریع استفاده می‌شود. استفاده از طناب علاوه بر افزایش سرعت اجرای کار سبب بالارفتن ضریب ایمنی در اجرا و کاهش هزینه‌های عملیاتی پروژه خواهد شد.

تنها امکانات لازم برای استفاده از شیوه کار با طناب برای اجرای نماشویی در پردیس وجود تجهیزاتی در بام ساختمان است که بتوان از آنها برای بستن طناب مجری کار استفاده کرد، این تجهیزات بایستی توانایی تحمل وزن مجری کار را داشته باشد و می‌توان از زیرساختی مانند ستون‌های تقویت شده، پایه‌ هواساز و گیره گاورنر آسانسور برای کارگاه گرفتن(بستن طناب) استفاده کرد.

در صورت که بام ساختمان زیرساخت لازم برای کار با طناب را داشته باشد و معماری نمای ساختمان محدودیتی برای اجرای کار بوجود نیاورد، پیشنهاد می‌شود که از این شیوه برای نماشویی در پردیس استفاده شود.

 

نماشویی در پردیس برای سیمان، سنگ و آجر

سیمان، سنگ و آجر در سطوح غیرصیقلی دسته بندی می‌شود که برای پاکسازی آن از دستگاه واترجت استفاده می‌شود. این دستگاه که کاربرد فراوانی برای نماشویی در پردیس دارد با ایجاد فشار بالای آب به پاکسازی سطح می‌پردازد. واترجت در واقع پمپ آب است که آب شهری را با فشار حدود 100 بار خارج می‌کند و همین فشار بالا سبب پاکسازی سطوح می‌شود. دستگاه واترجت صنعتی عموما یک ورودی داشته که آن هم برای آب شهری استفاده می‌شود و امکان ترکیب آن با مواد شوینده وجود ندارد.

این دستگاه در سه نوع دیزلی، تک‌فاز و سه‌فاز وجود دارد که پیشنهاد می‌شود از نوع سه فاز آن برای اجرای نماشویی در پردیس استفاده شود.

 

نماشویی در پردیس برای شیشه و کامپوزیت

نماشویی در پردیس برای شیشه و کامپوزیت و هرگونه سطح صیقلی دیگر تفاوت زیادی با سطوح غیرصیقلی دارد. نکته اصلی در مورد پاکسازی شیشه و کامپوزیت به میزان آلودگی سطح مربوط می‌شود و چنان آلودگی سطح ضعیف باشد، نماشویی به صورت یک مرحله ای و اگر آلودگی سطح شدید باشد، نماشویی در پردیس به صورت دو مرحله‌ای انجام می‌شود.

در شستشوی نمای ساختمان یک مرحله‌ای نظافت سطح به وسیله ابر و طی به روش دستی انجام می‌شود و تمام آلودگی از روی نما برداشته خواهد شد در صورتی که اگر آلودگی موجود در نما شدید باشد بایستی ابتدا کل سطح توسط دستگاه واترجت پاکسازی شده و در مرحله دوم به کمک ابر و طی به نظافت نهایی سطح پرداخته شود.

به خاطر داشته باشید که اگر نماشویی ساختمان در پردیس به صورت مستمر و طبق زمان‌بندی صحیح انجام شود می‌توان پروژه را به صورت یک مرحله ای اجرا نمود.

 

نماشویی در پردیس با استفاده از سندبلاست

اگر مدت زمان زیادی از اجرای آخرین نماشویی گذشته باشد یا تا به حال اقدامی برای نماشویی ساختمان نشده است احتمالا رسوب‌هایی در نمای ساختمان بوجود آمده است که با اجرای نماشویی از بین نخواهد رفت. این رسوب بر اثر گذشت زمان و انباشته شدن آلودگی در نقاط حساسی مانند زیر پنجره ها بوجود می‌آید.

یکی از راه حل‌های از بین بردن این رسوب که تنها برای سطوح غیرصیقلی کاربرد دارد استفاده از روش واترسندبلاست است که در آن دانه‌های سیلیس با فشار آب خروجی از واترجت به روی سطح اعمال می‌شود و انجام لایه برداری از سطح سبب پاکسازی نما می‌شود.

این روش آسیب‌هایی را نیز به سطح وارد می‌کند که به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که تا حد امکان از انجام آن برای نماشویی اجتناب کنید.

 

عوامل موثر بر قیمت نماشویی در پردیس

عوامل زیادی وجود دارد که می‌تواند بر قیمت نماشویی در پردیس تاثیرگذار باشد که موارد اصلی را می‌توان به صورت زیر دسته بندی نمود:

 • مساحت سطح انجام کار
 • شیوه دسترسی به نمای ساختمان
 • معماری نمای ساختمان
 • جنس نما
 • میزان آلودگی سطح
 • مقدار رسوب موجود در نما
ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :