10 / 10
از 2 کاربر

شستشوی آجر نما

 آجر نما

شستشوی آجر نما، شوره زدایی و کاربرد مواد نانو 

استفاده از آجرهای سنتی در ساخت نمای ساختمان ها تا اواسط دهه ی 70 شمسی بسیار متداول بود و پس از این دوره بود که استفاده از متریالی مانند سنگ، کامپوزیت، ترموود، اجر های نوین و .... در ایران رایج شد . 

از طرفی اجرای شستشوی نمای ساختمان از اواسط دهه ی 80 شمسی در ایران رایج شده و به همین دلیل امروزه در خیابان ها شاهد نماهای آجری زیادی هستیم که به دلیل عدم نگهداری مناسب دیگر جلوه ی زیبای گذشته را ندارند .

این مقاله با توجه به تقاضای بالا برای شستشوی نمای آجری و از بین بردن آلودگی هایی مانند گرد و غبار، دیوارنوشته ها، زنگ زدگی، پاشش مصالح ساختمانی و شوره زدگی تنظیم شده است و در آن به جهت آشنایی کافی با شستشوی آجر نما به موارد زیر پرداخته شده است :

 • مواد تشکیل دهنده و ویژگی های ساختاری آجر
 • مروری بر انواع پرکاربرد آجر نما
 • دلیل شوره زدگی اجر نما
 • شستشوی اجر نما به شیوه کار با طناب
 • شستشوی نمای آجری با دستگاه واترجت سه فاز – بهترین راه حل
 • معایب استفاده از اسید های قوی، رنگ و سندبلاست بر روی آجرنما
 • کاربرد مواد نانو برای محافظت از آجرنما
 • عوامل موثر بر قمیت شستشوی اجر نما

 

مواد تشکیل دهنده و ویژگی های ساختاری اجر

خاک رس ماده ی اصلی در تولید اجر می باشد که خود از کانی ها و مواد آلی مختلفی تشکیل شده است . آهن، آلومینیوم و منیزیم از شناخته شده ترین عناصر سازنده ی خاک رس هستند و به طور مثال آهن نقش مهمی در تعیین رنگ آجر دارد، هر چه میزان آهن خاک رس بیشتر باشد، رنگ آجر بیشتر به قرمز متمایل می شود . البته دمای پخت و نحوه ی حرارت دهی آجر نیز در تعیین رنگ نهایی تاثیر گذار است .

به دلیل ماهیت همین خاک رس و فاصله ی دانه های تشکیل دهنده ی آن است که انواع آلودگی در بافت آجر نفوذ کرده و شستن نمای آجری را سخت می کند . 

عدم مقاومت کافی در برابر شرایط جوی از دیگر نواقص آجر های سنتی می باشد که سبب ایجاد ترک در سطح و رخنه ی آلودگی در آجر می شود و می تواند سبب عدم رضایت از کیفیت نهایی شستشوی نمای ساختمان شود .

 

مروری بر انواع پرکاربرد آجر نما

آجر کاربرد زیادی در ساخت پی و بدنه ی ساختمان دارد و انواع مختلفی از آن تولید می شود، این آجر ها را می توان بر اساس اندازه، رنگ، کاربرد و مواد اضافه شده در تولید آنها دسته بندی کرد که ارائه ی این جزئیات در حوزه ی بررسی این مقاله نمی باشد .

بعضی از انواع اجر عبارتند از آجر های ماسه آهکی، بتن، خاک رس سوخته، جوش، شمس و قزاقی (از قدیمی ترین آجر هاست) . 

برای استفاده از آجر برای ساخت نمای ساختمان عموما از آجر های نسوز، لعاب دار و نانو استفاده می شود که به توضیح مختصری در خصوص آنها می پردازیم .

 

 آجر نسوز

 

آجر نسوز 

از پرکاربرد ترین انواع آجر نما می باشد و به دلیل مصالح به کار رفته و نوع تولید، مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت، شرایط  جوی، بارندگی و فرسایش دارد . در ضمن آجر نسوز خاصیت عایق حرارتی را نیز داشته و سبب کاهش تبادل حرارت بین محیط داخلی و خارجی ساختمان می شود . عدم نیاز به شستشوی در بازه های کوتاه مدت، از دیگر مزایای این آجر هاست.  

انواع متفاوتی از آجر نسوز مانند آجر کرکره‌ای، رستیک، حصیری و .... تولید و در بازار عرضه می گردد .

 

آجر لعاب دار 

در این نوع پس از تولید آجر روی آن را با لعاب کاشی یا لعاب های شیشه می پوشانند که نتیجه ی کار علاوه بر داشتن مزایایی چون مقاومت فیزیکی در برابر شرایط جوی، ظاهری زیبا در رنگ بندی های متفاوت خواهد بود . 

اگر در نمای ساختمان تان از آجر لعاب دار استفاده شده باشد، اجرای شستشوی آجر نما به سهولت انجام خواهد شد . 

 

نانو آجر 

در مقالات نانو تکنولوژی به تاثیر شگرف این فناوری در ساختمان سازی پرداختیم، یکی از کاربردهای فناوری نانو در صنعت ساختمان تولید آجرهایی با این فناوری می باشد . دستکاری های ساختاری آجر به کمک فناوری نانو سبب ایجاد مقاومت فشاری بالا در عین سبک شدن آجر، خاصیت ضد فرسایشی و عدم نفوذ رطوبت و آلودگی در بافت آجر می شود . 

به همین دلایل اصولا نیازی به شستشوی نمای آجری نانو نمی باشد .

 

 شوره زدگی در اجر نما

شوره زدگی از مهتمرین دلایل شستشوی آجر نما

ایجاد شوره روی نمای ساختمان از مهمترین عوامل نارضایتی ساکنین ساختمان و اقدام آنها بر شستشوی نمای ساختمان و نماشویی می باشد، این مشکل حاصل تبخیر آب محلول نمک موجود در آجرنما، ملات به کار رفته در پشت آن و یا بندکشی آجر می باشد .  

به عبارت دیگر اگر از مصالح نامرغوب برای تولید آجر یا ملات پشت و بند کشی آن استفاد شده باشد، به مرور زمان شاهد شوره زدگی آجر نما خواهیم بود . 

این شوره ها دارای خاصیت قلیایی بوده و می توان به کمک محلول های اسیدی ضعیف به پاک سازی آنها اقدام کرد، بهتر است پس از پایان شستشوی آجر نما از مواد نانو برای محافظت سطح از شوره زدگی مجدد استفاده کرد که در ادامه ی همین مقاله به معرفی این مواد نانو می پردازیم .

 

شستشوی آجر نما با طناب

 

شستشوی آجر نما به شیوه کار با طناب

نحوه ی دسترسی به نمای ساختمان مهمترین تصمیمی است که باید برای اجرای شستشوی آجر نمای ساختمان تان بگیرد . استفاده از داربست و کار با طناب دو شیوه ی کاربردی برای دسترسی به نمای ساختمان است که هر کدام معایب و مزایای خود را دارند . 

معیار هایی مانند ایمنی در زمان اجرای کار و سرعت بالا در پیش رفت کار از عوامل مهمی است که سبب برتری کار با طناب نسبت به استفاده از داربست شده است . اگر ساختمان تان دارای زیرساخت های لازم جهت بستن طناب در پشت بام باشد، می توانید از این شیوه برای شستشوی آجر نما استفاده کنید .

برای بستن طناب در پشت بام می توان از تجهیزات اتاق آسانسور، پایه های هواساز، ستون ها و هر بخش ایمن دیگری استفاده کرد . در صورتی که این تجهیزات در بام ساختمان موجود نباشد می توان کار را با استفاده از داربست انجام داد .

 

 شستشوی آجر نما با واترجت

 

شستشوی نمای آجری با دستگاه واترجت سه فاز – بهترین راه حل 

واترجت یا همان دستگاه کارواش صنعتی موثرترین ابزار برای شستشوی آجر نما می باشد . این دستگاه توانایی اعمال آب خروجی با فشار 200 بار را دارد که سبب از بین بردن آلودگی های سطحی و کم عمق آجر نما می شود . واترجت عموما در دو نوع سه فاز و تک فاز موجود است که توصیه می شود برای شستشوی آجر نما از نوع سه فاز آن استفاده شود . 

در نظر داشته باشید که واترجت های صنعتی تنها دارای یک ورودی و یک خروجی آب بوده و به همین دلیل امکان افزودن مواد شوینده به آب خروجی آن امکان پذیر نمی باشد .

 

           

 سندبلاست آجر نما

 

معایب استفاده از اسید های قوی، رنگ و سندبلاست بر روی آجرنما 

برخی از آلودگی های عمیق توسط واترجت از بین نخواهد رفت و گاها پیشنهادهایی برای شستشوی نمای آجری با مواد شوینده، اسید ها، محلول کلر و بخار آب ارائه می شود که این روش ها با از بین بردن بافت سطحی آجر، نه تنها جلوه ی ظاهری آجر را تخریب می کنند بلکه باعث افزایش جذب آلودگی توسط آجر می شوند . 

روش دیگر لایه برداری از سطح آجر به وسیله ی پاشش سیلیس و فشار آب یا همان شستشوی آجر نما به روش سندبلاست است که این عمل نیز موجب تخریب ظاهری و افزایش آسیب پذیری آجر خواهد شد . 

آخرین روش نیز نقاشی نما می باشد که این کار سبب مصنوعی شدن ظاهر آجر نما میگردد .

 

 نگهداری از اجر نما با استفاده از مواد نانو

 

کاربرد مواد نانو برای محافظت از آجرنما – تکمیل فرآیند شستشوی آجر نما

پیشنهاد می شود که پس شستشوی آجر نما از مواد نانو برای حفاظت آجر از آسیب های محیطی از قبیل شوره زدگی، آلودگی و فرسایش استفاده کنید . مواد نانو پس از اعمال بر روی سطح تا عمق چند میلیمتری نفوذ کرده و با پر کردن تمام منافذ آجر، از ورود رطوبت و آلودگی به سطح جلوگیری می کنند . 

بایستی برای استفاده از این مواد ابتدا سطح را به طور کامل شستشو دهید و سپس حداقل در دو مرحله به پاشش مواد نانو بر روی سطح بپردازید . بهتر است که بین اجرای هر مرحله از مواد نانو، 12 ساعت فاصله باشد . 

در کل استفاده از مواد نانو به عنوان مکمل شستشوی آجر نما شناخته می شود .

 

عوامل موثر بر قیمت شستشوی آجر نما

 عوامل بر قیمت اجرای کار به شرح زیر است :

 • میزان آلودگی سطح
 • شیوه ی دسترسی و پیچیدگی های معماری نمای ساختمان
 • استفاده یا عدم استفاده از مواد شوینده، اسید و سندبلاست برای شستشوی آجر نما
 • به کار گیری مواد نانو

 

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :