10 / 10
از 1 کاربر

سندبلاست نمای ساختمان

سندبلاست نمای ساختمان-سندبلاست آجرنما

استفاده از سندبلاست امری معمول جهت لایه برداری از سطوح است . از سندبلاست جهت ایجاد طرح دلخواه بر روی شیشه، چوب، سنگ و هر سطح فشرده دیگری استفاده می شود .

این مقاله به کاربرد پاک سازی سطح نمای ساختمان ساختمان توسط سندبلاست می پردازد .

اصل اجرایی سندبلاست نمای ساختمان بر پاشش دانه هایی مانند سیلیس، مس باره و چنین ذراتی با فشار آب خروجی واترجت بر روی سطح می باشد که سبب لایه برداری از نمای ساختمان می گردد .

در این مقاله به موضوعات زیر خواهیم پرداخت:

  • تفاوت سندبلاست تر و سندبلاست خشک
  • نحوه ی سندبلاست نمای ساختمان با دستگاه واترجت
  • صرفه جویی در هزینه اجرای سندبلاست نمای ساختمان
  • کیفیت نهایی سندبلاست نمای ساختمان به چه مواردی بستگی دارد
  • سندبلاست نمای ساختمان به شیوه ی کار با طناب
  • عوامل تاثیر گذار بر قیمت سند بلاست نمای ساختمان

در ادامه به تفصیل موارد فوق را برسی خواهیم کرد تا اطلاعات کاملی را در خصوص سندبلاست نمای ساختمان در اختیار شما قرار دهیم .

 

تفاوت سندبلاست تر با سندبلاست خشک برای پاکسازی سطوح

تفاوت در شیوه ی اجرای سندبلاست برای پاکسازی سطوح نقطه تمایز استفاده از این روش در ارائه خدمات شهری و محیط های صنعتی می باشد .

در هر دو شیوه تر و خشک اصول اجرای سندبلاست مشترک است و لایه برداری از سطح توسط پاشش دانه های پاک کننده صورت می گیرد . با این تفاوت که نیروی پیش رانه در سندبلاست تر توسط فشار آب تامین می شود و در سندبلاست خشک تامین این نیرو توسط فشار هوا می باشد .  

استفاده از سندبلاست تر شیوه ی معمول برای نماشویی از جمله نمای سنگی و آجر نما می باشد که سندبلاست نمای ساختمان نامیده می شود .

لازم به ذکر است که استفاده از سندبلاست برای نظافت و شستشوی نمای ساختمان تنها برای سطوح غیر صیقلی مانند آجرنما و سنگ های تراورتن کاربرد داشته و استفاده از آن برای سطوح صیقلی ای مانند سنگ گرانیت باعث آسیب شدید به سطح می شود .

 

نحوه اجرا سندبلاست نمای ساختمان با دستگاه واترجت

برای اجرای سندبلاست از دستگاه واترجت استفاده می شود که استفاده از نمونه های نیمه صنعتی این دستگاه در کارواش ها برای شستشوی خودرو بسیار معمول است، در واقع این دستگاه به آب شهری وصل شده و به وسیله ی پمپ فشار آب خروجی را تا 150 بار افزایش می دهد .

برای سندبلاست نمای ساختمان مخزنی حاوی سیلیس به نازل واترجت متصل می شود که این مواد در اثر خلا ایجاد شده در پمپ، همراه با آب خروجی از واترجت خارج می شود . این مواد با فشار بالا بر روی سطح برخورد می کنند و سبب لایه برداری از سطح می شوند .

دستگاه واترجت در انواع تک فاز، سه فاز و دیزلی وجود دارد که از این بین، دستگاه واترجت سه فاز  به دلیلی دارا بودن فشار بالای آب خروجی، در سندبلاست نمای ساختمان استفاده می شود . به همین دلیل بایستی برای اجرای سندبلاست، ساختمان مجهز به برق سه فاز باشد . 

 

صرفه جویی در هزینه اجرای سندبلاست نمای ساختمان

اجرای سندبلاست برای پاکسازی نمای ساختمان و شستشوی نمای ساختمان به جهت نظافت رنگ، رسوبات و زنگ زدگی هایی می باشد که در مرحله نظافت با واترجت از بین نرفته اند . اصولا زیر پنجره ها، نقاط زیر گلدان ها و نقاطی از نمای ساختمان که در نزدیکی آنها از فلز استفاده شده است نیاز به اجرای سندبلاست دارند .

با توجه به توضیحات فوق مشخص است که می توان به صورت نقطه ای از سندبلاست استفاده کرد، به این منظور ابتدا شستشوی نمای ساختمان با واترجت انجام می شود و در مرحله بعد برای نقاط مورد نیاز از سندبلاست استفاده می شود که با توجه به ارزان تر بودن نظافت با واترجت نسبت به سندبلاست، این نحوه اجرا کار سبب صرفه جویی در هزینه  های سندبلاست نمای ساختمان می شود .

در ساختمان هایی که کل نما نیاز به پاک سازی دارد، نمی توان از شیوه فوق استفاده کرد و سندبلاست نمای ساختمان برای همه نقاط نما اجرا می شود .

 

کیفیت نهایی سند بلاست نمای ساختمان به چه مواردی بستگی دارد

موارد زیر تاثیر بسزایی در کیفیت اجرای سندبلاست دارند

  • مهارت مجری کار
  • انتخاب دانه های متناسب با سطح
  • فشار خروجی دستگاه واترجت
  • میزان آمادگی و استحکام سطح برای سندبلاست

به طور مثال سندبلاست آجرنما می تواند باعث خوردگی و آسیب سطح شود و به همین دلیل اجرای سندبلاست برای بعضی از سطوح مورد تایید نمی باشد .

 

سندبلاست نمای ساختمان به شیوه ی کار با طناب

تا به اینجا با نکات اصلی سندبلاست آشنا شدیم و تصمیم گیری در خصوص چگونگی دسترسی به نمای ساختمان تنها موضوع مهم باقی مانده است . برای دسترسی به نمای ساختمان بایستی از شیوه هایی چون استفاده از داربست، بالابر و طناب استفاده کنید که هر کدام از این روش ها دارای مزایا، معایب و محدودیت های خود می باشند .

به طور مثال استفاده از داربست سبب کاهش ایمنی برای مجری کار می شود اما امکان دسترسی به تمام نقاط ساختمان را بوجود میاورد در حالی که امکان استفاده از طناب برای برخی از ساختمان ها با معماری های پیچیده امکان پذیر نمی باشد . 

با این وجود در حالت کلی استفاده از شیوه ی کار با طناب برای سندبلاست نمای ساختمان موجب افزایش ایمنی برای مجری کار، کاهش هزینه های عملیاتی و کاهش مدت زمان اجرای پروژه می گردد . مهم ترین عامل برای استفاده از این شیوه برای سندبلاست نمای ساختمان، وجود زیرساخت های لازم در بام ساختمان جهت بستن طناب ها می باشد .

می توان از ستون ها، گیره ی گاورنر آسانسور و پایه ی هواسازهای موجود در بام ساختمان برای بستن طناب ها یا اصطلاحا کارگاه گرفتن استفاده کرد .

 

عوامل تاثیرگذار بر قیمت سندبلاست نمای ساختمان

قیمت سندبلاست نمای ساختمان تحت تاثیر ارتفاع ساختمان برای اجرای کار، میزان سیلیس مورد نیاز، متراژ کار، میزان آلودگی سطح و شیوه ی دسترسی به نمای ساختمان می باشد .

 

برخی از خدمات نماروز

سندبلاست نمای ساختمان

نقاشی نما

شستشوی نمای ساختمان

پوشاندن درز انقطاع نما

تعویض لامپ نمای ساختمان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :