10 / 10
از 2 کاربر

بیمه نامه مسئولیت مدنی

آشنایی با بیمه نامه کار در ارتفاع برای کارفرمایان

پوشش‌های بیمه در کنار رعایت اصول ایمنی مهمترین بخش انجام کار در ارتفاع است، این پوشش در قالب بیمه نامه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان صنعتی خدماتی تجاری اجرا می‌شود و اهمیت موضوع در حدیست که در صورت نقص در بیمه نامه بایستی اجرای کار تا رفع نقص متوقف گردد. در نظر داشته باشید که هر تغییر در بیمه نامه از ابتدای روز بعد اعمال خواهد شد. به این معنی که چنانچه در 10 اردیبهشت تصمیم گرفته شود که اسامی داخل بیمه نامه تغییر کنند، بیمه نامه جدید از 11 اردیبهشت قابل استفاده است، به بیان دیگر تغییرات به صورت لحظه ای اعمال نخواهد شد.

با توجه به اهمیت بیمه نامه کار در ارتفاع با طناب بهتر است که کارفرمایان در مورد بخش‌هایی از این بیمه نامه اطلاعات کافی داشته باشند و بیمه نامه را پیش از اجرای کار بررسی نمایند. این کار با هدف تمرکز بر اهمیت رعایت اصول ایمنی و جلوگیری از حوادث غیرقابل جبران انجام می‌شود و معیاری برای انتخاب پیمانکار مناسب جهت اجرای پروژه به حساب می‌آید.

بخش‌هایی از بیمه نامه کار در ارتفاع که برای کارفرمایان اهمیت دارد و در این متن به آن پرداخته شده است به صورت زیر است:

  • مشخصات بیمه گزار
  • مورد بیمه
  • مدت بیمه نامه
  • اسامی کارکنان بیمه گزار
  • استعلام بیمه نامه کار در ارتفاع از سنهاب

برای جلوگیری از ایجاد پیچیدگی در خواندن این متن به یاد داشته باشید که مخاطب این مقاله شما به عنوان سفارش دهنده خدمات کار در ارتفاع می‌باشید و کارفرما نام دارید اما در بیمه نامه، پیمانکار اجرای پروژه‌ شما به عنوان بیمه گزار یا کارفرما (در قبال کارکنان) نامیده می‌شود.

 

مشخصات بیمه گزار

این بخش شامل اطلاعات پایه بیمه گزار (کارفرما) می‌باشد، در صورتی که بیمه گزار شخصیت حقوقی یا شرکت باشد این اطلاعات شامل نام شرکت، شناسه ملی شرکت و آدرس بیمه گزار می‌باشد که پیشنهاد می‌شود که این اطلاعات را با روزنامه رسمی شرکت تطبیق دهید.

چنانچه بیمه گزار شخصیت حقیقی باشد این اطلاعات شامل نام شخص، کد ملی و آدرس می‌باشد. در هنگام بررسی بیمه نامه مسئولیت مدنی کار در ارتفاع از تطبیق اطلاعات پیمانکار پروژه با اطلاعات درج شده در بیمه نامه اطمینان حاصل کنید.

 

مورد بیمه

این بخش شامل اطلاعات بسیار مهمی است و به موارد زیر پرداخته است:

موضوع فعالیت بیمه شده: بهتر است در این بخش دقیقا به فعالیت پروژه اشاره شده باشد. به طور مثال عبارت " شستشوی نمای ساختمان با طناب ارتجاعی" عبارتی مناسب برای درج در بیمه نامه است.

تعداد نیروی ثابت: در این قسمت تعداد کارکنان در پروژه درج می‌شود و به هیچ وجه نباید تعداد کارکنان پروژه از عدد درج شده در بیمه نامه مسئولیت مدنی بیشتر باشد.

نشانی محل مورد بیمه: بیمه‌های مسئولیت مدنی در دو دسته بانام و بی‌نام ثبت می‌شوند که از نظر فنی تفاوت زیادی با هم ندارند. چنانچه بیمه نام بانام ثبت شده باشد در این بخش عبارتی مانند "نشانی سیار می‌باشد-سراسر کشور ایران" ثبت می‌شود و نام نفرات حاضر در پروژه در بخش دیگری ذکر می‌شود. چنانچه بیمه نامه بی‌نام ثبت شده باشد بایستی در بخش نشانی، اطلاعات دقیق ساختمان(محل اجرای پروژه) ثبت شده باشد.

 

مدت بیمه نامه

در این بخش تعداد روز باقی‌مانده از بیمه نامه ثبت شده است، دقت داشته باشید که بیمه نامه تا پایان پروژه اعتبار داشته باشد.

 

اسامی کارکنان بیمه گزار

این قسمت در بیمه نامه بانام اهمیت بالایی دارد و بایستی نام تمامی نفرات حاضر در پروژه در این قسمت ذکر شده باشد. پیشنهاد می‌شود که اسامی ثبت شده در این بخش را کارت ملی کارکنان پروژه تطبیق دهید.

 

استعلام بیمه نامه مسئولیت مدنی

پیشنهاد می‌شود بررسی موارد فوق و کسب اطمینان از درج صحیح اطلاعات در بیمه نامه، نسبت به استعلام بیمه نامه اقدام کنید تا از ثبت آن در بیمه مرکزی مطمئن شوید. برای این کار می‌توانید از سایت سنهاب (سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه) استفاده کنید و با وارد کردن شماره بیمه نامه که در بالای بیمه نامه قرار دارد به اطلاعات ثبت شده در بیمه مرکزی دست پیدا کنید.

ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :